لیست بهترین درمانگاه ها

لیست بهترین درمانگاه ها

درمانگاه به طور عمومی به مکانی گفته می شود که در آن بیماران سرپایی تحت معالجه قرار می گیرند. درمانگاه می تواند بخشی از یک بیمارستان باشد و یا خود به صورت مستقل در مکانی دیگر تاسیس شده باشد. بهترین درمانگاه در بیشتر مواقع به صورت مستقل مشغول به فعالیت می باشد. تفاوت زیادی بین خدمات بیمارستان و درمانگاه وجود دارد. زمانی که بیمار به درمانگاه مراجعه می کند قطعا نسبت به بیمارستان از امکانات کمتری برخوردار خواهد بود. در این مکان بیمار به صورت سرپایی درمان شده و یا در برخی موارد تحت عمل های سرپایی قرار می گیرد. در صورتی که نیاز به بستری داشته باشد بایستی او را به بیمارستان مورد نظر اعزام کرد. ساعت کاری بیشتر درمانگاه ها به صورت خاصی تعریف شده است و در برخی موارد درمانگاه شبانه روزی وجود دارد اما بیمارستان ها به صورت 24 ساعته در حال فعالیت و خدمت رسانی به بیماران با امکانات بیشتر می باشند. در ادامه رهایش لیست بهترین درمانگاه را برای موارد اورژانسی شما ارائه خواهد داد.  

انواع بهترین درمانگاه کدام است؟

  به طور کلی دو نوع درمانگاه وجود دارد: درمانگاه عمومی و درمانگاه تخصصی   درمانگاه تخصصی: این درمانگاه زمانی تاسیس می شود که چندین متخصص رشته های مختلف بخواهند به منظور ارائه خدمات تشخیصی و درمانی در یکی از شاخه های پزشکی (مانند درمانگاه تخصصی قلب و عروق و یا درمانگاه تخصصی بیماری دیابت) با همدیگر همکاری داشته باشند. تقریبا تمامی شرایط تاسیس درمانگاه عمومی و تخصصی همانند یکدیگر بوده و تنها تفاوت در تعداد حضور پزشک عمومی و تخصصی می باشد. در درمانگاه عمومی نیاز است که حداقل 3 نفر پزشک عمومی و تخصصی جهت ارائه خدمات حضور داشته باشند. به طور عمومی بایستی برای تاسیس درمانگاه حداقل 5 نفر حضور داشته باشند که 3 نفر از این تعداد از گروه پزشکی و پیراپزشکی باشند. مدت اعتبار هر درمانگاه حدود 2 سال است که برای تمدید دوباره بایستی مراحل تمدید را انجام دهند وگرنه جواز آن لغو می شود.  

وظایف بهترین درمانگاه

                                              زمانی که بیمار شرایط بحرانی داشته و نیاز به بستری داشته باشد بایستی توسط پزشکان درمانگاه به بیمارستان اعزام شود. اما در شرایط اورژانسی و ضروری درمانگاه می تواند حداکثر 24 ساعت بیمار را بستری کند. اما برای اینکار نیاز است که درمانگاه از امکانات ضروری تخت، اتاق و لوازم مورد نیاز بستری برخوردار باشد. درمانگاه های تخصصی که از آمبولانس برای اعزام بیمار به بیمارستان های مورد نیاز استفاده می کنند بایستی در محوطه خود پارکینگی برای این آمبولانس ها در نظر بگیرند. واجب است که بهترین درمانگاه ساعات کاری پزشکان شاغل در آن مکان را در تابلو اعلانات در معرض دید همگان قرار دهد و پاسخگوی 24 ساعته مراجعین خود باشد. علاوه براین نیاز است که در یک تابلو تمامی تعرفه های خدمات درمانی درج شود تا بیمار از هزینه پیش روی درمان خود خبردار شود. یکی از امتیازات بهترین درمانگاه وجود آزمایشگاه ، رادیولوژی، داروخانه و سایر واحدهای پاراکلینیک مانند فیزیوتراپی بوده که بیشترین خدمات را ارائه می دهد.   بهترین درمانگاه  

شرایط ساختمانی و تجهیزات بهترین درمانگاه

  از شرایط خاص کلینیک پوست و مو  وجود ساختمان، تعداد اتاق ها و کلیه شرایط لازم برای تهویه، نور، سیستم های حرارتی و برودتی طبق اصول بهداشتی و فنی می باشد. حداقل تعداد اتاق مورد نیاز برای درمانگاه 6 اتاق و یک سالن انتظار با امکانات کافی می باشد. طبق استاندارد بایستی حداقل 200 مترمربع زیربنای ساختمان بدون درنظر گرفتن فضای لازم جهت بخش های پاراکلینیکی باشد. تعداد تخت های مورد نیاز جهت تزریقات و پانسمان و سرم درمانی 6 عدد بوده که بسته به تعداد آقایان و خانم ها تفکیک می شود. بهترین درمانگاه بصورت شبانه روزی و در تمامی ایام حتی روزهای تعطیل مشغول به فعالیت بوده و حضور مسئول فنی و پزشک در این ایام واجب است. بهترین درمانگاه دارای یک دفتر بوده که نام و مشخصات بیماران مراجعه کننده را ثبت می کند و خلاصه شرح حال بیماران، نوع معالجات، تاریخ معالجه در آن درج می شود. این دفتر حداقل برای 5 سال بایگانی می شود.  

وظایف اصلی مسئول فنی بهترین درمانگاه

  از وظایف اصلی مسئولی فنی به درمانگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • حضور مستمر و فعال در ساعات تعریف شده مسئول فنی
 • پاسخگویی درخصوص اقدامات انجام شده
 • نظارت و کنترل بر نحوه ارائه خدمات از سوی پزشکان و پیراپزشکان درمانگاه
 • ابلاغ تذکرات لازم در برخی موارد و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته
 • تهیه و تنظیم برنامه کاری قسمت های مختلف درمانگاه
 • نظارت و کنترل بر تامین، کیفیت، استفاده و مصرف تجهیزات و ملزومات هر بخش
 • نظارت و کنترل بر داروهای موجود در درمانگاه
 • ارتقای سطح کیفی ارائه خدمات درمانی و فوریتهای پزشکی
 • نظارت و کنترل بر نگهداری از پرونده های پزشکی بیماران
 • ثبت و ارائه دقیق آمار فعالیت درمانگاه
 • نظارت و کنترل بر نحوه پذیرش بیمار تحت پوشش بیمه های درمانی
 • نظارت و کنترل بر پذیرش و بررسی وضعیت بیماران اورژانسی
 • ایجاد هماهنگی کلی بین مسئولان فنی هر یک از بخش های پیراپزشکی درمانگاه
 

لیست بهترین درمانگاه

 
 • درمانگاه شبانه روزی سبز خدمات دندانپزشکی

  %20 تخفیف برای تمامی دارندگان رهایش کارت ازسراسر ایران آدرس: تهران، پاکدشت، بلوار شمالی شهدای قمی، بین جماران سوم و پنجم تلفن:02136038070
 
 • درمانگاه شبانه روزی ابن سینا

  ۴۰% مراجعین آزاد 25% دفترچه بیمه تخفیف برای تمامی مشترکین رهایش کارت از سراسر ایران تلفن:02188043880
 
 • درمانگاه خیریه شهدای گمنام

  آدرس: تهران، خیابان خاوران، خیابان شهید محمد اعظم نظامی تلفن: 02133708078
 
 • درمانگاه خیریه شهید موسوی کیانی

  آدرس: تهران، خیابان مصطفی خمینی، بین سیروس و موسوی، کوچه شهید بالاگر تلفن: 02133123031
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم