سوغات مشهور سقز چیست؟

سوغات مشهور سقز چیست؟

ایران سرزمینی پهناور است که به هر شهر آن سفر کنید متوجه تفاوت های بسیار زیاد فرهنگ و آداب و رسوم آن شهر در مقایسه با مناطق دیگر داخل کشور می شوید. اما اگر جز افرادی باشید که به استان کوردستان سفر کرده اید متوجه می شوید که فرهنگ و آداب و رسوم مردم کورد خود دنیایی جداگانه است و به وسعت یک تمدن قدمت دارد. در ادامه ی مطلب در مورد تاریخچه سقز و سوغات مشهور سقز صحبت خواهیم کرد.

 

شهر سقز

 

شهر سقز مرکز شهرستان سقز است که یکی از شهرهای استان کوردستان به حساب می آید. این شهر در ارتفاعات رشته کوه زاگرس قرار گرفته است و به همین دلیل آب و هوایی بسیار سردی هم دارد. آداب  رسوم کوردی که ریشه در فرهنگ و تمدن این مردم دارد و بارز ترین نشانه ی آن لباس کوردی مردم می باشد در این شهر به وضوح به چشم می آید.

 

سوغات مشهور سقز

 

سوغات مشهور سقز

 

1-تخمه ی سقزی

 

 

همان طور که هر شهری سوغاتی های مشهور و خاص خودش را دارد، سقز نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. سوغات مشهور سقز که می توانید پیدا کنید تخمه ی سقزی است. این نوع از تخمه خاص همین منطقه می باشد و طعمی متفاوت و خاص نیز نسبت به دیگر تخمه های عادی و رایج بازار دارد.

 

2-کلاش

 

گیوه نامی است که اغلب ما این کفش های پارچه ای خاص را با آن می شناسیم؛ اما اینجا و در سقز کردستان نام این کفش محلی کلاش است و جز سوغات مشهور این منطقه به شمار می آید. کلاش ها معمولا در فصل گرم سال که بارندگی نیست و یا در مهمانی ها و مجالس عروسی همراه با لباس های محلی کوردی استفاده می شوند.

 

3-شیرینی کنجدی

 

این نوع از شیرینی کنجدی در زبان محلی به نام “کنجی گزو” معروف است. معمولا اگر اصل این نوع شیرینی را از شیرینی سرا در سقز بخواهید از موادی همچون عسل طبیعی کوهستان، کنجد، شیر و چند مده ی خاص دیگر تهیه می شود که در هنگام صرف چای می توان از آن استفاده کرد.

 

4-صنایع دستی

 

صنایع دستی یکی از سوغاتی های هر منطقه و شهری به حساب می آید که نمایانگر و نشان دهنده ی آداب و رسوم آن منطقه است. در شهر سقز نیز صنایع دستی به وفور یافت می شود که این صنایع غالبا از نوع صنایع چوبی هستند.

 

5-لباس محلی

 

فرهنگ کورد یکی از معدود فرهنگ هایی است که هنوز هم تا حد بسیار زیادی لباس محلی خود را حفظ کرده و به صورت روزانه و در اماکن عمومی از آن استفاده می کنند. با این که این لباس های محلی در نسل جدید کمرنگ شده اند اما در عروسی ها و مجالس همه ی افراد از لباس محلی خاص خودشان استفاده می کنند.

شاید دوست داشته باشید که این نوع از لباس ها را به عنوان سوغات مشهور سقز تهیه کرده و برای عزیز خودتان به عنوان هدیه ای از شهر سقز ببرید، اما بد نیست بدانید که این لباس ها و پارچه های آن ها قیمتی بسیار بالا داشته و به هیچ وجه به قیمت لباس های معمولی موجود در بازار نیستند.

 

شما عزیزان میتوانید جهت دریافت کارت تخفیف در سقز همه روزه بجز روزهای تعطیل با شماره های تماس نمایندگی سقز رهایش کارت تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم