لیست بهترین متخصص روماتولوژی

لیست بهترین متخصص روماتولوژی

متخصص روماتولوژی یا روماتولوژیست دوره پزشکی عمومی خود را در حدود 7 سال و دوره تخصصی بیماری های داخلی را در طی 4 سال سپری می کند. اگر لیست متخصص  را که رهایش تهیه کرده است، مشاهده کنید خواهید دید این پزشکان در تشخیص و معالجه شرایط التهابی موثر برمفاصل، لیگامان، تاندون ها، استخوان و عضلات تخصص کامل دارند. به طور کلی متخصص روماتولوژی به تشخیص و درمان بیماری ها و دردهای اندام های حرکتی می پردازد. فرقی ندارد که درد اندام به چه علتی باشد بهرحال متخصص یا روماتولوژیست آن را تشخیص داده و درصدد درمان آن برمی آید. زمانی که بیماری و درد به حدی باشد که نیاز به جراحی پیدا کند، متخصص بیمار را به متخصص ارتوپدی یا متخصص مغز و اعصاب ارجاع می دهد. در صورتی که درد اندام ها و عضلات در اثر تومور باشد، متخصص آن را با کمک متخصص رادیولوژی  یا انکولوژیست و یا رادیوتراپیست درمان می کند.

بیماری هایی که متخصص روماتولوژی درمان می کند

روماتولوژیست پس از گذراندن دوره های آموزشی و کارورزی خود و همچنین تکمیل کردن دوره های علمی می تواند در تشخیص بیش از 100 بیماری مهارت کسب کند. از جمله بیماری های شایع روماتیسم که دامن گیر افراد بوده و متخصص درصدد درمان آن برمی آید شامل موارد زیر است: آرتروز: آرتروز یا استئوآرتریت یک بیماری شایع بوده در هر منطقه جغرافیایی قابل مشاهده است. در دنیای پزشکی به این بیماری ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان ها و آماس مفصلی استخوانی نیز گفته می شود. به طور معمول آرتروز یک بیماری تخریب کننده و پیش رونده در غضروف مفاصل است. از علایم شایع آن که متخصص روماتولوژی را زودتر به نتیجه می رساند شامل التهاب و تورم مفصل، صدای ترق و تروق با صدای ساییده شدن و ضعیف شدن ماهیچه ها می باشد. نقرس: بیماری نقرس یک بیماری شایع بوده که با درد بسیاری همراه است. این درد در اثر بلورهایی بوده که در مفاصل و اطراف آن تشکیل می شود. بیماری نقرس در افرادی که اوره زیاد در خون دارند بیشتر شایع می باشد. این بیماری در اثر ضربه یا زخم در مفصل، جراحی، نوشیدن الکل زیاد، کم آبی بدن، غذاهای پرچرب و بیماری های تب زا به وجود می آید. پوکی استخوان: طبق نظر متخصص روماتولوژی این بیماری زمانی شیوع پیدا می کند که استخوان سازی بدن کم شود. این بیماری سبب می شود که استخوان ها ضعیف و حالت شکنندگی پیدا کنند و شما را مجبور می کند به متخصص  مراجعه کنید. این شکستگی بیشتر در مفصل ران، مچ یا ستون فقرات رخ می دهد. از علایم رایج پوکی استخوان می توان به از دست دادن قد به مرور زمان، کمردرد و شکنندگی استخوان اشاره کرد. روماتیسم مفصلی: از شایع ترین و رایج ترین بیماری های مفصل بوده که دچار التهاب می شود. زنان، افراد سیگاری و افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر به این بیماری دچار می شوند.در ابتدا روماتیسم مفصلی با تور و حساسیت در لمس خود را نشان می دهد. هر چند متخصص روماتولوژی قادر به درمان این بیماری بوده اما هنوز علت دقیق روماتیسم مفصلی ناشناخته است.

راههای تشخیص بیماری برای متخصص روماتولوژی

روماتولوژیست یا همانند متخصص ارتوپدی برای تشخیص این بیماری ها راهها و روش های خاص خود را دارد. در ابتدا متخصص سابقه پزشکی و خانوادگی بیمار را بررسی می کند و پس از آن به معاینات فیزیکی می پردازد. اما در کل متخصص درمان بیمار را با روش های زیر آغاز می کند:

معاینات بدنی

زمانی که بیمار به مطب متخصص روماتولوژی مراجعه می کند، روماتولوژیست برای تشخیص اثرات یک برنامه درمانی موثر اقدام به معاینات کامل بدنی می نماید. وضعیت کلی جسمی بیمار، ضربان قلب، نبض، تست ریه و قلب برای تشخیص بیماری بسیار حایز اهمیت است.

آزمایش تشخیصی

در معاینات اولیه بیماری های التهابی سیستماتیک و شرایط اسکلتی عضلانی قابل تشخیص است. اما برای تشخیص و ارائه یک راهکار درمانی مناسب نیاز است که بیمار یک سری آزمایشات مختلف تجویز می شود که علت اصلی بیمار را تا حد زیادی مشخص می کند.

آزمایشات تصویربرداری

در صورتی که تشخیص تا به اینجا برای متخصص روماتولوژی سخت شود، آزمایشات تصویربرداری را تجویز می کند. روماتولوژیست یا متخصص روماتولوژی می تواند از انواع آزمایشات تصویربرداری مختلفی برای تشخیص بیماری استفاده کند. برخی از این آزمایشات شامل اشعه ایکس، سونوگرافی، اسکن ام آر آی، سی تی اسکن می باشد.

تست آزمایشگاهی

اگر لیست متخصص روماتولوژی را نیز زیر رو کنید به این نتیجه می رسید که بیشتر آنها برای تشخیص درست تست های آزمایشگاهی را تجویز می کنند. نمونه خونه، نمونه ادرار، مایعات مفصلی و دیگر موارد می تواند کمک شایانی به متخصص درخصوص تشخیص نهایی داشته باشد.   متخصص روماتولوژی  

روش های درمانی متخصص روماتولوژی

زمانی که به مطب متخصص حاذق و ماهر روماتولوژی مراجعه می کنید، روش های مختلفی را برای درمان شما درپیش می گیرند از جمله: آمپول و تزریق مفاصل: در صورتی که بیمار با درد مفصل و التهاب به مطب روماتولوژیست مراجعه کند، متخصص با تزریق دارو ضدالتهابی مانند کورتیکواستروئید که به طور مستقیم به مفصل آسیب دیده تزریق می شود، می تواند بیماری را درمان کند. البته در نظر داشته باشید این کار نیاز به مهارت خاصی دارد. داروها چنانچه آمپول روش مناسبی برای درمان نباشد، متخصص روماتولوژی از داروهای ضدروماتیسم اصلاح کننده بیماری استفاده می کند. با این کار پیشرفت شرایط پیشروی بیمار را کند می کند.

لیست متخصص روماتولوژی توسط رهایش

  • دکتر مهدی وجدانیان ، فوق تخصص روماتولوژی
عضو انجمن روماتولوژی ایران، عضو انجمن روماتولوژی آسیا – اقیانوسیه آدرس: تهران، شهرک قدس (غرب) تقاطع بلوار فرحزادی و شهید دادمان، بیمارستان آتیه، طبقه منفی یک تلفن: 02188580048
  • دکتر زهرا سلطانی ، فوق تخصص روماتولوژی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، عضو انجمن روماتیسم ایران، عضو مرکز تحقیقات روماتولوژی بیمارستان دکتر شریعتی آدرس: تهران، صادقیه، آیت اله کاشانی، پشت بیمارستان ابن سینا، خیابان اعتمادیان تلفن: 02144048744
  • دکتر سید هادی پور مقیم، متخصص داخلی فوق تخصص بیماری های روماتولوژی و مفاصل
آدرس: تهران، منقطه 6، قائم مقام فراهانی، نرسیده به خیابان مطهری (تخت طاووس) تلفن: 02188326658
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم