لیست بهترین متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی در ایران

لیست بهترین متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی در ایران

لیست متخصص مسمومیت همانند متخصص پزشکی هسته ای نشان دهنده متخصص هایی است که در زمینه مسمومیت ها اطلاعات و دانش منحصربفردی دارند. زمانی که تعادل فیزیولوژیک، جسمانی و یا روانی افراد بهم بخورد گوییم بیمار دچار مسمومیت شده است. علم سم شناسی بالنی می تواند به راحتی ماده سمی موجود را در زمان کوتاه شناسایی کرده و تجویز مناسب را انجام دهند. سم و مسمومیت شامل هر ماده شیمیایی و غیرشیمیایی بوده که هر انسانی یا موجود زنده با آن مواجه شده و عوارض سوء به دنبال خواهد داشت. لیست متخصص مسمومیت یا سم شناسی بالینی می توانند علاوه بر مراکز درمانی یا پزشکی قانونی به صورت حرفه ای خدمت کنند. برای آشنایی بیشتر با این تخصص می توانید در ادامه با رهایش همراه باشید.

متخصص مسمومیت یا سم شناسی بالینی

سم شناسی یا توکسیکولوژی در دنیای پزشکی یک شاخه از علوم شیمی، پزشکی و بهداشتی و زیست شناسی می باشد. با این علم متخصص مسمومیت همانند متخصص پزشکی ورزشی می تواند مواد شیمیایی مضر، مسموم، داروها و مواد مخدر را به خوبی تشخیص و درمان کند. با کمک علم سم شناسی بالینی می توان سموم و نحوه مبارزه با آن ها را کاملا تعریف کرد. سموم می تواند از راههای مختلفی وارد بدن موجودات زنده شود و باعث ایجاد عدم تعادل و تغییرات در نحوه و عملکرد زیستی ارگان ها با بافت هدف شود. لیست متخصص مسمومیت و سم شناسی بالینی بیشتر اوقات مربوط به متخصص هایی بوده که در مراکز پزشکی قانونی، آتش نشانی و دیگر مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم فعالیت دارند.

سم و سموم چیست؟

در علم پزشکی سم یا زهر را به ماده ای گویند که از یک راه خاص و مشخص و در دوزهای معین باعث ایجاد اختلال و یا توقف فعل و انفعالات حیاتی بدن به طور موقت و یا دائمی می شود. از سوی دیگر مسمومیت شامل بهم خوردن تعادل فیزیولوژیک، جسمانی یا روانی موجود زنده در اثر وارد شدن و یا حتی تماس با ماده خارجی سمی می باشد. مسمومیت با علایمی خاصی بروز می کند و شدت هر نوع از مسمومیت ها به نوع ماده سمی و مقدار آن و طول مدت تماس مواد سمی با بدن بستگی دارد. متخصص مسمومیت و سم شناسی بالینی برای تشخیص بهتر و راحتی درمان مسمومیت ها را به دو دسته تقسیم کرده اند.

انواع مسمومیت ها

مسمومیت حاد زمانی که بیمار به مسمومیت حاد دچار می شود که در یک مدت زمان کم، به مقدار نسبتا زیادی با سم در ارتباط باشد. در این حالت علایم و عوارض مسمومیت حاد بسیار شدیدتر بوده و در برخی موارد منجر به مرگ بیمار خواهد شد. مسمومیت مزمن این دسته از مسمومیت ها در اثر مقدار اندک سم و در طی نوبت های متعدد اما در مدت زمان طولانی وارد بدن بیمار خواهد شد. علایم مسمومیت مزمن پس از گذشت یک تایم طولانی خود را نشان می دهد. در شرایطی که بیمار به مسمومیت مزمن دچار شده باشد برایش پیدا کردن لیست متخصص مسمومیت و سم شناسی بالینی راحت تر می باشد.

متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی کیست؟

از اصلی ترین و مهم ترین بخش ها در حوزه علوم جنایی و قضایی وجود دارد، پزشکی قانونی می باشد. هدف از متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی نه تنها در ایران بلکه دیگر کشورها تعیین و علت مرگ انسان هایی است که به دلایل مختلف جان خود را از دست داده اند. متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند وظیفه دارند که علت مرگ ناگهانی را مشخص کنند. مرگ در اثر خودکشی، قتل، تصادف و یا مرگ به دلایل طبیعی همگی توسط لیست متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی مشخص می شود.   متخصص مسمومیت  

وظایف اصلی متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی

دادگاه و پلیس جنایی با کمک لیست متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی می توانند پرونده های جنایی یا پزشکی را به خوبی پیش ببرند. این متخصص ها می توانند شرایطی که مرگ در آن رخ داده است و جراحاتی که سبب مرگ شده است بخوبی قابل تشخیص است. به طور خلاصه وظایف متخصص و پزشکی قانونی شامل موارد زیر است:
  • بررسی و اظهارنظر در خصوص موارد پزشکی قانونی (کالبد شکافی، انجام امور آزمایشگاهی و پاراکلینیک به دستور مراجع ذیصلاح قضایی)
  • پاسخگویی به استعلامات ادارات وابسته به قوه قضایی
  • برگزاری و اجرای برنامه های کارآموزی پزشکی قانونی
  • نظارت و بررسی صلاحیت علمی افراد موجود در سازمان ها
  • تبادل اطلاعات علمی با مراکز آموزشی و پژوهشی

معرفی پدر علم سم شناسی ایران

مهدی بلالی مود که در 15 شهریور 1321 خورشیدی متولد شده اند، معروف به پدر علم سم شناسی ایران می باشند. مهدی بلای مود از جمله متخصص های بنام و نام دار خراسان جنوبی بوده که در طی جریان جنگ جهانی جنگ تحمیلی، زندگی در اسکاتلند را ترک کرده و به کمک هموطنان خود آمد. مهدی بلالی مود دوره های تخصصی مسمومیت و سم شناسی بالینی را در دانشگاه پزشکی ادینبورگ انگلیس پشت سر گذرانده اند. دکترای تخصصی فارماکولوژی و سم شناسی بالینی را در تیر 1360 را در انگلیس اخذ کرده اما برای کمک به رزمندگان جنگ به ایران بازگشتند. از دیگر متخصص های مسمومیت و سم شناسی که رهایش جمع آوری نموده است، می توان به متخصص های زیر می توان اشاره کرد.

لیست متخصص مسمومیت و سم شناسی بالینی

  • دکتر عباس آقابیکلوئی، فلوشیپ سم شناسی بالینی و متخصص پزشکی قانونی
آدرس: تهران، میدان ولیعصر خیابان ولدی، نبش خیابان به آفرین، بیمارستان قیرزگر تلفن: 02182141201
  • دکتر احمد قوچانی خراسانی، متخصص طب اورژانس فلوشیپ مسمومیت
آدرس:تهران، منطقه 22 شهر گلستان، بلوار امیر کبیر، بعد از تقاطع هاشم زاده تلفن: 02144721650
  • دکتر اردشیر شیخ آزادی، متخصص پاتولوژی قانونی و مسمومیت
آدرس: تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، نبش کوچه گلها، اداره کل پزشکی قانونی استان دفتر مدیر کل تلفن: 02144211998  
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم