لیست بهترین متخصص پزشکی هسته ای

لیست بهترین متخصص پزشکی هسته ای

پزشکی هسته ای یک شاخه از تکنولوژی تصویربرداری پزشکی، پرتونگاری مولکولی و فیزیک پزشکی می باشد که از خواص هسته ای مواد همانند رادیوایزوتوپ ها جهت تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کند. متخصص پزشکی هسته ای با کمک علم خود توانایی ارائه اطلاعات تصویری از فرایندها و عملکرد متابولیکی بدن را دارد. با کمک لیست پزشک هسته ای یا دکتر داروساز رهایش می توان بهترین متخصص را برای درمان بیماری های خطرناک مانند سرطان به خوبی پیدا کرد.

پزشکی هسته ای چیست و کار متخصص پزشکی هسته ای

پزشکی هسته با وجود مواد رادیواکتیو مانند رادیوتراکرها که به نوعی ردیاب های رادیواکتیو هستند، جهت تصویربرداری پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه بکار بردن این مواد به صورت تزریق در جریان خون و یا استنشاق و بلعیدن می باشد. پس از آن رادیواکتیو در ناحیه مورد نظر به حرکت درآمده و انرژی خود را به صورت پرتوهای گاما پر انرژی ساطع می کند. این پرتوها با کمک یک دوربین مخصوص و یک کامپیوتر تشخیث داده شده و به شکل تصاویر پزشکی ثبت می شود. متخصص پزشکی هسته ای  همانند متخصص غدد و متابولیسم با کمک این تصاویر می تواند مشکلات زیادی از بیماران را رفع نماید. با کمک این تصاویر می توان اطلاعات منحصربفردی برای متخصص پزشکی هسته ای ارائه داد. دقت و ظرافت این تصاویر قابل مقایسه با سایر روش های رایج تصویربرداری نمی باشد. با کمک پزشکی هسته ای می توان بیماری های خاص مانند سرطان ها، بیماری های قلبی، دستگاه گوارش، اختلالات غدد درون ریز یا عصبی و سایر ناهنجاری ها را به راحتی تشخیص داد. از کاربردهای مهم پزشکی هسته ای می توان به کاربردهای بالینی رادیوبیولوژی، استفاده از پرتور داروها، دوزیمتری و دیگر موارد می باشد که در این تخصص یک امر مهم تلقی می شود. اولین موارد استفاده از رادیواکتیو در ایران به سالهای 1339 باز می گردد. این کار در آزمایشگاه پیمان مرکزی دانشکده علوم پزشکی تهران آغاز شد. در سالهای بعد نقشه برداری از تیروئید و اندازه گیری های هورمون های تیروئید در خون با کمک گاما کمرایی اضافه شد. اولین دستیاران تخصصی در پزشکی هسته ای در سال 1362 شروع شد و آغاز کار با دو دستگاه گاما کمرای Cintronix همراه بود.

وظایف اخلاقی متخصص پزشکی هسته ای

زمانی که به دنبال لیست متخصص پزشکی هسته ای یا متخصص طب ورزشی هستید باید بدانید که علاوه بر تخصص علمی نیاز که به برخی نکات دیگر مانند ارزش ها و باروهای متخصص هم در نظر بگیرید. برخی از این ارزش ها شامل:
 • رعایت حفظ حرمت و کرامت انسانی
 • نگاه جامع و کلان به نیازهای جامعه
 • ارزش قایل بودن و توجه به حق و حقوق سلامت آحاد جامعه
 • رضایت خاطر بیماران
 • توجه به توسعه، نوآوری و ظرفیت سازی
 • تصمیم گیری به موقع و شایسته
 • مدیریت موقعیت براساس شواهد
 • رعایت اصول اخلاقی و تعهد داشتن به سوگند نامه
 • رعایت و انجام همکاری متقابل بین یک یا چند متخصص پزشکی هسته ای
  متخصص پزشکی هسته ای  

آماده سازی بیمار برای عکس برداری پزشکی هسته ای

اگر به هر کدام از لیست متخصص پزشکی هسته ای  یا متخصص ستون فقرات مراجعه کنید برای عکس برداری بایستی مراحل زیر را انجام دهید. برای عکس برداری از لباس های مخصوص استفاده کرده تا عکس با کیفیت هر چه بیشتر آماده شود. چنانچه احتمال بارداری یا شیردهی برای بیمار وجود داشته باشد حتما این مورد را با متخصص  درمیان بگذارید. علاوه براین در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید مانند ویتامین ها، مکمل های گیاهی و یا حتی داروهای شیمی درمانی حتما با متخصص پزشکی هسته خود در میان بگذارید. ابتلا آلرژی ها و حساسیت ها که بیشتر مردم را گرفتار کرده است بایستی قبل از انجام عکس برداری با پزشک معالج درمیان گذاشته شود. البته در نظر داشته باشید که به هنگام عکس برداری پزشکی هسته نبایستی از هیچگونه جواهرات و سایر لوازم فلزی استفاده کنید. متخصص پزشکی هسته ای قبل از انجام فرایند کار عکسبرداری تمامی موارد و نکات را با صبر و آرامش به بیمار توضیح خواهد داد.

مراحل انجام فرایند عکسبرداری توسط متخصص

برای انجام تصویربرداری توسط متخصص پزشکی هسته ای یا کارشناس مامایی از دو روش سرپایی و یا بستری کامل استفاده می شود. بیمار با کمک متخصص بر روی میز معاینه دراز می کشد. بسته به نوع آزمایش پزشکی هسته ای، رادتراکر به داخل رگ تزریق، بلعیده و یا همانند گاز استنشاق می شود. تنها چند ثانیه زمان لازم است تا ردیاب ها در بدن بیمار به حرکت درآیند. پس از این مدت کوتاه همه ردیاب ها در محل مورد نظر جمع می شود. اما فراموش نکنید که انجام تصویربرداری بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار ممکن است بلافاصله پس از تزریق، چند ساعت و یا حتی چند روز پس از دریافت رادیوتراکرها انجام شود. دوربین ها با حالت های مختلف در حال عکسبرداری بوده موقعیت مورد نظر را کاملا مورد بررسی قرار میدهد. برای اینکه عکس تمام جزئیات را نشان دهد بایستی بیمار اصلا تکان نخورد. کلا فرایند عکسبرداری کردن ممکن است 20 دقیقه زمان ببرد که این مدت متخصص  ای با دقت و ظرافت کامل آن را انجام می دهد.

لیست متخصص پزشکی هسته ای در رهایش

 • دکتر اسماعیل قری پاپاق، متخصص هسته ای
آدرس: آذربایجان شرقی، شهر تبریز، انتهای خیابان دانشگاه، بیمارستان امام خمینی تلفن: 04133247508
 • دکتر اصغر خان چرلی، متخصص هسته ای
آدرس: تهران، خیابان کارگر، بیمارستان شریعتی، موسسه پزشکی هسته ای آدرس: 021633333
 • دکتر بروز رشیدی، متخصص هسته ای
آدرس:تهران، خیابان پیروزی، روبروی خیابان سوم تلفن: 0217743839
 • دکتر جواد اسماعیلی متخصص هسته ای
آدرس: تهران، خیابان قریب، مقابل بلوار کشاورز، بیمارستان امام خمینی تلفن: 02199390019
 • دکتر رضا علمایی، متخصص هسته ای
آدرس: سمنان، شهر شاهرود، بیمارستان امام حسین  
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم