لیست بهترین متخصص ژنتیک

لیست بهترین متخصص ژنتیک

اگر بخواهیم ژنتیک را به صورت مختصر شرح دهیم شامل، دانش انتقال صفات وراثتی از پدر و مادر به فرزند خود می شود. والدین می تواند شامل انسان، درخت و یا حتی باکتری ها یا هر موجود زنده ای باشد. در این علم از مکانیزم های ملکولی عامل انتقال صفات و خصوصیات از یک نسل به نسل دیگر است. متخصص ژنتیک همانند متخصص مغز و اعصاب به بررسی ساختار سلولها از نظر کروموزومی و ژنی می پردازد. متخصص های ژنتیک با علم و دانش خود به بررسی و آنالیز سلول های انسانی به نواقص و بیماری های ژنی و کروموزومی بیماران می پردازند. تعداد متخصص های ژنتیک در مراکز درمانی و بیمارستان این روزها کم نیست. از این رو به هنگام بروز مشکلات پیدا کردن متخصص ژنتیک ماهر و مناسب کار آسانی نخواهد بود. رهایش با ارائه لیست متخصص ژنتیک و متخصص روماتولوژی توانسته بخشی کوچکی از این استرس و مشکلات را کمتر کند.

متخصص ژنتیک کیست؟

اهمیت متخصص ژنتیک و علم ژنتیک را به هنگام بچه دار شدن می توان به راحتی لمس کرد. متخصص ژنتیک پس از طی کردن دوره های دانشگاهی و کارورزی اقدام به بررسی علل ناهنجاری ژنتیکی در انسان می نماید. ژنتیک انسانی که به ژنتیک پزشکی نیز قلمداد می شود، با توصیف دقیق وضعیت و علت مولکولی سعی در ایجاد راهکارهای جلوگیری از بروز وضعیت، تشخیص قبل از تولد، حتی درمان آن دارد. با رشد علم ژنتیک و پیشرفت این علم به سرعت بیماری های تک ژنی در انسان به راحتی کشف می شود. در طی گذر دوران این علم روز به روز کامل تر شده و ریشه بیماری هایی که در انسان به علت ژنتیک بوده مشخص تر شده است. البته در نظر داشته باشید که حوزه علم ژنتیک شامل تمامی موجودات زنده خواهد که یکی از آنها انسان است. امروزه وجود متخصص ژنتیک در همه مراکز درمانی، رادیولوژی و سونوگرافی واجب و ضروری می باشد.

دلایل مراجعه به متخصص

علت و دلایل زیادی وجود دارد نیاز مراجعه به متخصص ژنتیک یا متخصص جراح پلاستیک را الزامی می کند، از جمله:
 • در صورتی که بیمار سابقه شخصی یا خانوادگی یک بیماری ژنتیکی، نقایض مادرزادی، ناهنجاری کروموزومی یا سرطان های ارثی را داشته باشد.
 • سابقه دو یا چند سقط جنین، مرده زایی و یا کودک فوت شده پیش آمده باشد
 • کودک با ناهنجاری شناخته شده، نقایض مادرزادی، ناتوانی ذهنی یا تاخیر تکونی داشته باشیم
 • زنی که تمایل به بارداری در سن بالا را داشته باشد.
 • وجود نتایج غیرطبیعی آزمایش ها که خبر از بیماری ژنتیکی یا کروموزوم می دهد.
 • خطر و ریسک به ارث رسیدن یک ناهنجاری خاص بر مبنای پیش زمینه قومیتی یک فرد
 • تست های ازدواج فامیلی، افراد با ارتباط خونی که تمایل به بچه دار شدن دارند.

ژنتیک برای چه کسی مناسب است؟

تخصص ژنتیک و یا حتی مشاوره ژنتیک برای اشخاصی مناسب بوده که علاقه زیادی به کارهای علمی داشته باشد. بخصوص افرادی که هر روز با یک چالش جدید روبرو می شود. فراموش نکنید که فردی که دارای انرژی پایان ناپذیر است به راحتی می تواند به هنگام بروز مشکلات با صحبت آن مشکل را حل کند.   متخصص ژنتیک  

هدف و رسالت متخصص

با وجود اینکه علم ژنتیک در ایران آنچنان که باید رشد نکرده است اما با این حال پیشرفت بدی هم نداشته است. برخی از کاستی ها جبران شده و برخی از موانع هم از میان برداشته شده است. البته این حرف ها بدین معنی نبوده که در ایران هیچگونه کار تحقیقاتی و ژنتیکی انجام نمی شود. زمینه کاری این دسته از متخصص ژنتیک شامل آموزشی، خدماتی و تولید می باشد.

علت مراجعه به متخصص

در طول سال شاهد مرگ و میر زیادی از نوزادان هستیم که بخشی از آن به اختلالات ژنتیکی برمی گردد. یعنی به طور قطع می توان گفت مرگ بسیار زیادی از نوزادان به مسائل ژنتیکی باز می گردد. قبل از بروز هرگونه مشکلات جدی برای جنین نیاز است با متخصص ژنتیک و متخصص بیهوشی مشاوره و ملاقات انجام شود. علاوه بر این قبل از ازدواج و در حین بارداری آزمایشات زیادی مرتبط با بررسی های ژنتیکی جنین بایستی انجام شود. هر گونه اقدام اولیه می تواند از بروز هر گونه مشکلات جدی برای جنین جلوگیری کند. برخی از این مشکلات شامل بیماری های ژنتیکی مانند معلولیت و ناتوانی بوده که درمان خاصی ندارند. از این رو قبل از هفته نوزدهم بارداری در صورت شناسایی هر گونه علایم خاص توسط متخصص ژنتیک یا متخصص خون بایستی نسبت به سقط جنین اقدام کرد. البته تمامی درمان با سقط جنین عملیاتی نمی شود راههای درمان دیگر پیش از مشکلات جدی امکان پذیر است.  

لیست متخصص ژنتیک توسط رهایش

 
 • دکتر مهرداد نوروزی نیا، متخصص ژنتیک پزشکی، ژنتیک مولکولی بالینی
آدرس: تهران، خیابان وزرا (خالد اسلامبولی)، جنب بیمارستان گاندی، پلاک 132، واحد 6 تلفن: 02188662821
 • دکتر آیدا محمودی، متخصص ژنتیک ، مولکولی بالینی
آدرس: تهران، خیابان گلگونه، کوچه گشایش
 • دکتر سیروس زینلی، دکترای حرفه ای ژنتیک پزشکی
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی دو راهی یوسف آباد، خیابان مجلسی، پلاک 41، آزمایشگاه دکتر زینلی تلفن: 02188939140
 • دکتر سعید رضا غفاری، دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نبش خیابان یخچال، پلاک 97، مرکز درکان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا تلفن: 02123519  
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم